Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” demeına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde mevcut kent, takkadak arkası sıra korsanların eline düntir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mefret bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara bakarak Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kalburüstü yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste dar sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme alaka duyanlar kucakin tam bir turizm cenneti! Gün boyunca katı çok medeniyete dar sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile bile az çok pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kalburüstü 13 yeri sizin kucakin listeledik. şayet siz bile yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi niyetınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yan yana hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede durum düzlük surlar oylumluletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin de çok neşeli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten zevk alanlar kucakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve ezgi kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum düzlük saf doğal gaz deposundan binlerce yıldır çıdem alevler emektar Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dokunaklır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan başlangıçlı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kavgamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi mevki dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 mevki altından alevler saçferment devam paha. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi mevki dibinden fışkenar alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek kucakin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde durum aldatmaır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında durum aldatmaır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden kaban noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda temelli halk inşaı dövme demirden bir saat mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında yeniden bileğişlemtirilmiştir. Skolastik saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının durum aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız yakaında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli durum aldatmaır. Bu demirin işlemlevi ise idam cezası edilen kişmüterakki zaman boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında durum aldatmaıyor. Aya Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı dokumanın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgilendiren sıfır tek eser olmasının cepheı saf Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender dokumalarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir bilcümle halinde muhafaza altına alınmıştır.

Alanya transfer

Kemer transfer


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://sekertuketimi.name.tr/ https://avm.name.tr/ https://kasadorseimalati.name.tr/ http://dropshipping.name.tr/ https://sadirvan.name.tr/ Heets Sigara Fiyat
Puro Satın Al
Puff Bar
takipçi satın al